اخذ ایزو

اخذ ایزو

ایزو، استانداردی بین المللی است که بین کشورهای توسعه یافته  و کشورهای در حال توسعه، زبانی مشترک خلق کرده است. در واقع ایزو، یک سازمان خصوصی جهانی است که مقر اصلی آن در شهر ژنو قرار دارد. وظیفه اصلی ایزو، تدوین استانداردهای لازم برای کشورهای صنعتی و جهان سوم است. هدف ایزو از تدوین و نگارش این اصول، بهبود شرایط صادرات و واردات، ارتقای همکاری­های اقتصادی، حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده و عرضه محصولات ایمن و سالم است.

روی کالاهای دارای گواهی ایزو، علائم مختلفی مشاهده می­شود. هریک از این علامت­ها، خبر از یک سری مزایای خاص می دهند. به عنوان مثال ایزو ۹۰۰۱ بیانگر این نکته است که واحد تولیدی این کالا از یک سیستم مدیریت کیفیت خاص سود می­برد؛ ایزو ۱۰۰۰۲ از وجود سیستم پاسخگویی به شکایات مشتری­ها خبر می­دهد؛ ۲۲۰۰۰ بیانگر کیفیت بالای مواد غذایی است؛ IMS نشانگر سیستم مدیریت یکپارچه می­باشد؛ ۵۰۰۱ و ۱۰۰۰۶ به ترتیب گواهی مدیریت انرژی و مدیریت پروژه هستند؛ ۱۰۶۶۸ به مدیریت کیفیت برند تجاری اشاره می­کند یا HSE گواهی سیستم ایمنی و حفاظت از محیط زیست است.

مزایای استانداردهای ایزو

 • اگر تولیدکننده با اتکا به استانداردهای ایزو به توسعه کالاهای خود بپردازد؛ شانس ورود به بازار رقابت داخلی و جهانی را پیدا می­کند.
 • با ایجاد بازار رقابتی بین محصولات مبتنی بر استانداردهای ایزو، قیمت کاهش و قدرت انتخاب افزایش می­یابد.
 • رعایت استانداردهای ایزو به حفظ محیط زیست، ایمنی و سلامت افراد جامعه می­انجامند.
 • استانداردهای ایزو، سرمایه­گذاری روی منابع نادر و جلوگیری از مصرف بی­رویه آن­ها را ممکن می­کنند.

مراجع صادرکننده گواهی برای اخذ ایزو

انتخاب مرجع صادرکننده گواهی ایزو، اهمیت بسزایی دارد زیرا به علت عدم کنترل کامل نهادهای گواهی دهنده ممکن است در دام افراد سودجو گرفتار شوید. بنابراین اگر متقاضی دریافت گواهی ایزو هستید باید در مورد موسسه­های صادرکننده این گواهی که اصطلاحا CB نامیده می شوند؛ اطلاعات کافی کسب کنید. اعتبار و صلاحیت CBها را موسساتی تحت عنوان AB مشخص می­کنند. اما شما قبل از اقدام به اخذ گواهی ایزو باید ببینید که کدام CB و AB از اعتبار لازم برخوردار هستند و هزینه معقولی در ازای صدور گواهی دریافت می­کنند. تنها راه یافتن پاسخ این سوال­ها، کمک گرفتن از یک مشاور صادق یا انجام تحقیقات گسترده در این رابطه است زیرا هم اکنون حدود ۳۰۰ CB تحت اعتبار ABهای مختلف در ایران فعالیت می­کنند که در ازای صدور گواهی، مبالغ متفاوتی را نیز دریافت می­نمایند.

مراحل اخذ ایزو

 • در وهله اول باید استاندارد ایزوی متناسب با سازمان را انتخاب کرد.
 • در گام بعدی باید بین مدیر و مدیران ارشد سازمان، یک سری جلسات توجیهی برگزار و وظایف هریک از اعضا به روشنی مشخص شود چون استانداردسازی مطلوب سازمان بدون حمایت و همکاری مستمر همه آن­ها امکانپذیر نیست.
 • در صورتی که اعضا با ایزو آشنا نیستند می­بایست دوره آموزشی ایزو را بگذرانند.
 • در مسیر اجرای استراتژی­های استانداردسازی از یک مشاور ایزو کمک بگیرید. البته این مشاور مجاز به ممیزی سازمان و ارائه گواهی نیست؛ امری که متاسفانه خیلی از شرکت­های ناشناخته صادرکننده پروانه ایزو برای کسب درآمد بیشتر انجام می­دهند.
 • حالا نوبت انتخاب شرکت صادرکننده گواهی ایزو است. در انتخاب این شرکت مواظب باشید که در کشوری که قرار است کالا را عرضه کنید از اعتبار کافی برخوردار باشد و در زمینه صدور گواهی برای کالاهایی مشابه با کالای تولیدی شما مجرب باشد. شرکت گواهی دهنده، گواهی را برای یک دوره زمانی سه ساله تنظیم می­کند؛ در واقع یک گواهی ایزو یک ساله و یک برنامه سه ساله برای ممیزی­های بعدی سازمان صادر می­کند. جدول زمانی ممیزی­های آتی به نوع کالای تولیدی یا خدمات ارائه شده بستگی دارد.
 • در این مرحله، شرکت گواهی دهنده به ممیزی سازمان متقاضی می­پردازد و لیستی از امور موردنیاز برای اخذ گواهی ایزو را به متقاضی ارائه می­دهد تا آن­ها را اجرا کند. پس در این مرحله وجود اختلاف بین سازمان شما با استانداردهای ایزو مهم نیست زیرا به شما زمان داده می­شود تا به رفع نواقص و اجرای استانداردها اقدام کنید.
 • در گام بعدی، شرکت گواهی دهنده دوباره سازمان متقاضی را ممیزی می­کند و در صورت انطباق کامل سازمان با استانداردهای موردنظر، گواهی ایزو را صادر می­کند.
 • کار سازمان متقاضی به همینجا ختم نمی­شود زیرا حفظ و رعایت مستمر این استانداردها سخت­تر از اخذ نشان ایزو است. در صورت عدم رعایت این اصول، شرکت گواهی دهنده طی ممیزی­های بعدی، گواهی را تمدید نمی­کند.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *