اخذ CE

اخذ CE

علامت بازرگانی CE بر تطابق کالا با قوانین و الگوهای اتحادیه اروپا دلالت می­کند. نشان CE، نقش روادید ورود به بازار کشورهای عضو اتحادیه اروپا را ایفا می­کند زیرا با کسب نشان CE (که شامل لوگوی CE و احتمالاً شماره شناسایی شرکتی است که در امر ارزیابی انطباق محصول با قوانین تعریف شده اروپای متحد شرکت کرده است) برای یک محصول می توان آن را در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا به غیر از سوئیس و لیختن اشتاین عرضه کرد. اگر تولیدکننده انطباق محصول با تمام قوانین اتحادیه اروپا اعم از بهداشتی، زیست محیطی و ایمنی را تایید کند؛ لوگوی CE روی محصول موردنظر درج می شود. تولیدکننده جهت تایید انطباق کالا با قوانین مذکور از یک شرکت ارزیابی معتبر کمک می­گیرد. این شرکت ارزیابی، کالا را از نظر ایمنی، سلامت و اثرگذاری بر روی محیط زیست بررسی می­کند و چنانچه اختلافی با دستورالعمل­های اتحادیه اروپا پیدا نکند؛ صلاحیت کالا جهت اخذ گواهی نامه CE را تایید می­کند.

البته بد نیست بدانید که همه کالاها از جمله محصولات کشاورزی و غذایی برای ورود به بازار اتحادیه اروپا نیازمند آرم CE نیستند اما ورود لوازم برقی، پزشکی و ساختمانی به منطقه مذکور مشروط به کسب نشان CE است.

مزایای اخذ نشان CE

  • عرضه آسان محصول در بازار کشورهای عضو اتحادیه اروپا
  • عرضه آسان محصول در بازار کشورهای مشمول استاندارد CE مانند کشورهای حوزه خلیج فارس
  • افزایش شانس تصاحب بازارهای جهانی
  • امکان واردات آسان به ایران
  • جذب اعتماد مصرف­کننده نسبت به سلامت و امنیت محصول
  • جذب اعتماد سازمان­های دولتی
  • کسب مجوز شرکت در منقاصه­های بزرگ دولتی

دایرکتیوهای اخذ CE

دایرکتیوهای اخذ نشان CE، دستورالعمل­ها و قواعدی هستند که در سازمان استانداردهای اتحادیه اروپا به تصویب رسیده­اند. در واقع دایرکتیوها، راهنمای نحوه دریافت CE هستند. برای اینکه مشخص کنید یک محصول خاص با کدام دایرکتیو در ارتباط است باید نوع کاربرد محصول مدنظر را تعیین کنید. فرض کنید که یک کالا هم در امور کشاورزی و هم ساختمانی کاربرد دارد. اگر این کالا را برای مصارف کشاورزی عرضه می­کنید نیازی به کسب CE نیست چون محصولات کشاورزی به نشان CE نیاز ندارند اما اگر این محصول را برای مصارف ساختمانی وارد بازار می­کنید باید با رعایت اصول دایرکتیو تجهیزات ساختمانی، نشان CE را دریافت کنید.

Notification Body چیست؟

Notification Body یا NB، نهادی در اروپاست که با کسب مجوز فعالیت از نهادهای بالاتر اتحادیه اروپا برای یک دوره زمانی معین، مجاز به صدور گواهی CE در حیطه یک یا چند دایرکتیو مشخص است. NB پس از اتمام زمان مجوز فعالیت باید برای تمدید مجوز خود اقدام کند؛ در غیر این صورت قادر به صدور گواهی نخواهد بود.

نحوه اخذ CE

برای دریافت گواهینامه CE باید از روش ممیزی یا روش خوداظهاری استفاده کرد. در روش ممیزی، تولیدکننده مدارک لازم را به نهاد ذیربط ارائه می­دهد؛ پس از تایید مدارک، یک سری آزمایش فنی روی کالای موردنظر انجام می­شود تا صحت تطابق آن با قوانین مذکور تایید گردد؛ این آزمایشات در محل تولید خود کالا، در آزمایشگاه سازمان صدور گواهینامه یا در آزمایشگاه­های موردتایید اتحادیه اروپا انجام می­شوند. چنانچه صحت ادعای تولیدکننده مبنی بر رعایت اصول اتحادیه اروپا روشن شود؛ گواهینامه تطابق نمونه را دریافت خواهد کرد. تولیدکننده پس از دریافت این گواهینامه و تکمیل پرونده فنی محصول موردنظر می­تواند آرم CE را روی محصول درج کند.

در روش خوداظهاری، تولیدکننده با ارائه اظهارنامه تطابق محصول تضمین می­کند که این محصول با رعایت استاندارهای اتحادیه اروپا ساخته شده است. تنظیم این اظهارنامه با توجه به سطح ریسک محصول به یک تولیدکننده اروپایی یا یک مشاور قانونی و یا سازمان صدور گواهینامه­های بین­المللی محول می­شود. تولیدکننده پس از تنظیم اظهارنامه و تکمیل پرونده فنی کالا، مجاز به درج آرم CE است.

هزینه اخذ CE

هزینه اخذ گواهی CE، ثابت نیست زیرا هر وسیله باتوجه به نوع کاربرد، مشمول یک سری دایرکتیو و استاندارد و در نتیجه نیازمند یک سری آزمایش خاص است.

آیا گواهی صادر شده معتبر است؟

روی هر گواهی، یک کد درج می شود. گواهی در صورتی اعتبار دارد که این کد از طریق شرکت NB صادرکننده گواهی قابل پیگیری باشد تا در صورت بروز هر نوع مشکلی بتوانید NB موردنظر را تحت پیگرد قرار دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *